Projekt pn. „Pomocny Sąsiad” – rozwój środowiskowych form pomocy w gminie Świlcza, jest realizowany w okresie od 1-go lutego 2020 roku do 31-go stycznia 2022 roku przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świlczy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, który współfinasowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym założeniem projektu jest zwiększenie dostępności do usług społecznych w postaci tzw. „sąsiedzkich usług opiekuńczych” dla mieszkańców gminy Świlcza, a w konsekwencji poprawienia ich jakości i komfortu życia. Sąsiedzkie usługi opiekuńcze realizowane są dla 20 osób starszych/potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu powyżej 65 roku życia, które nie mogą wykonać samodzielnie co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Usługi opiekuńcze w ramach projektu świadczone są przez opiekunów w ilości 30 godzin miesięcznie na jednego uczestnika projektu.
Obejmują one następujące czynności:
- pomoc w dokonywaniu zakupów podstawowych artykułów,
- pomoc w przygotowywaniu i podawaniu posiłków,
- pomoc w wykonywaniu prac porządkowych w gospodarstwie domowym,
- pomoc w praniu odzieży i bielizny,
- pomoc w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, w tym kontaktowanie się w sprawach urzędowych w imieniu osoby objętej usługą, towarzyszenie na spacerach,
- informowanie rodziny lub właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia lub sytuacjach kryzysowych,
- odwiedziny w szpitalu,
- inne czynności niezbędne w osiągnięciu celów i wskaźników projektowych (z wyłączeniem usług o charakterze zdrowotnym).
Uczestnicy projektu poza usługami opiekuńczymi zostali także wyposażeni w opaski z funkcją teleopieki, które zostały zakupione w ramach w/w projektu na łączną kwotę 21 689,79 zł.Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świlczy w miesiącu wrzesień 2020 r. przekazał 20 uczestnikom projektu opaski do teleopieki, które są narzędziem wpierającym polegającym na elektronicznym całodobowym monitoringu i wzywaniu natychmiastowej pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa osób starszych niesamodzielnych, w miejscu ich zamieszkania. Teleopaski to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na szybki i łatwy sposób komunikacji między uczestnikiem projektu a opiekunem.
Teleopaski posiadają funkcją ratunkową, pozwalającej weryfikować jej podstawowe czynności życiowe (tętno), weryfikować zdarzenia alarmowe (sygnał SOS, upadek, zdjęcie opaski, opuszczenie bezpiecznej lokalizacji) oraz komunikację się z telefonem komórkowym opiekuna.
W ramach projektu uczestnicy zostali także wyposażeni w narzędzia wspierające świadczone przez opiekunów usługi na łączną kwotę 12 624,60 zł. W miesiącu kwiecień 2021 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przekazał uczestnikom narzędzia w postaci:
- rękawiczek lateksowych,
- maseczek ochronnych typu FFP2 – rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia,
- żelu antybakteryjnego do dezynfekcji,
- chusteczek higienicznych nawilżonych do ciała,
- mopu obrotowego z wiaderkiem firmy VILEDA,
- żelu do WC firmy,
- preparatu czyszczącego do kuchni,
- preparatu czyszczącego do łazienki firmy,
- chusteczek czyszczących do powierzchni,
- płynu do czyszczenia podłóg,
- termosu obiadowego,
- zestawu do zmiatania (miotła, szufelka, zmiotka),
- zestawu ściereczek z mikrofibry.
Wszystkie przekazane narzędzia w znaczymy stopniu usprawnią i ułatwią wykonywane przez opiekunów czynności w ramach sąsiedzkich usług opiekuńczych. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świlczy informuje, że prowadzona jest rekrutacja w trybie ciągłym do projektu pt. „Pomocny sąsiad” - rozwój środowiskowych form pomocy w gminie Świlcza. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą uzyskać więcej informacji:
- na stronie internetowej: gops.swilcza.com.pl w zakładce: Projekty - Sąsiedzkie usługi opiekuńcze,
- w biurze projektu, tj. budynek Urzędu Gminy Świlcza nr 1 (główny) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świlczy, 36-072 Świlcza 168 - pokój nr 101 - telefon: (17) 867 01 70,
- za pomocą korespondencji elektronicznej, poprzez kontakt na adres e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zainteresowanych zapraszamy do udziału w projekcie.