W Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy zajęcia z psychologiem są bardzo potrzebne i przynoszą wymierne efekty.
Celem zajęć jest uświadomienie dzieciom własnej oraz cudzej indywidualności oraz jej wpływu na zachowanie. Warsztaty emocjonalne mają za zadanie pomóc zrozumieć zachowanie własne oraz innych ludzi. Dzieci są pobudzone, niejednokrotnie nadmiernie stymulowane czynnikami zewnętrznymi. Odzwierciedla się to w ich zachowaniu. Jeżeli dziecko dorasta w dysfunkcyjnym środowisku, to nie ma wzorów prawidłowego zachowania. Pomoc psychologiczna w tym zakresie jest bardzo ważna, dziecko może zachowywać się niewłaściwe, bo nie umie inaczej się zachowywać. Dzięki poznaniu i zrozumieniu przyczyn zaburzeń zachowania możemy zyskać odpowiedni dystans konieczny do pomagania. Większość zaburzeń zachowania i niedojrzałość emocjonalna dzieci ma swoje źródło w rodzinie. Dzisiejsze czasy dedykują nam tzw. pułapki rozwoju, które polegają na zdobywaniu coraz wyższych kwalifikacji.
Dodatkowe zajęcia w szkole muzycznej, akrobatyce, pływaniu, języku obcym dają rodzicom poczucie dobrze spełnionego obowiązku, jednak rzadko kiedy wsłuchują oni głosu dziecka. Rodzic stawia wymagania, nie patrząc na koszt jaki dziecko ponosi. Zatraca się podstawowa funkcja rodziny na rzecz podnoszenia poprzeczki nowych umiejętności, które nie wypełnią braku rozmowy, przytulania, szacunku, wspólnie spędzonego czasu. To generuje niewłaściwe zachowania wśród dzieci, które stają się agresywne, wulgarne, nadpobudliwe, pełne sprzeczności, sfrustrowane.
Pomoc psychologiczna w placówce jest elementem wsparcia pracy wychowawczej z dziećmi, które posiadają takie dysfunkcje zachowania.
Magdalena Lisowska
Kierownik Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy
Zapraszam do galerii zdjęć: