24 sierpnia 2021 roku Środowiskowa Świetlica Socjoterapeutyczna pojechała na wycieczkę do Kurozwęk. Ze Świlczy do Kurozwęk jechaliśmy autokarem około 2 godziny. Historia miejsca docelowego czyli Pałacu Popielów jest bardzo ciekawa.
Pałac w Kurozwękach jest jednym z niewielu zabytków w Polsce, pozwalających prześledzić kolejne zmiany stylów: od murowanego zamku rycerskiego, poprzez dwór obronny, do barokowo-klasycznej rezydencji. Zamek został wybudowany przez rodzinę Kurozwęckich, a następnie przechodził kolejno w ręce Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Z przewodnikiem grupa mogła zwiedzać teren wokół pałacu oraz sam pałac.
Trasa zwiedzania zaczyna się przy Platanie (pomnik przyrody, duże drzewo przed mostem), spaceru po parku liczy 5 przystanków, przy których przewodnik opowiada o Kurozwękach, Rodzinie Popielów , Stajni Cugowej, Browarze Popiel, Parku w stylu Angielskim, Labiryncie, zwierzętach znajdujących się na terenie, Oficynie, Oranżerii i Pałacu.
W pałacu do zwiedzania udostępnione jest Muzeum, Sala balowa, Taras widokowy, Salon portretów Sołtyków, Salon czerwony i zielony.
Muzeum usytuowane jest na parterze pałacu i posiada jedno pomieszczenie, w których gromadzone są zabytkowe pamiątki Rodziny Popielów. Oprócz rodzinnych fotografii można zobaczyć w nim bardzo piękne i cenne obrazy, srebra, zegary, odznaczenia, książki, porcelanę i wiele różnych pamiątkowych eksponatów.
Mimo deszczowej pogody dzieci cieszyły się z atrakcji jakim było safari bizonów. Bizony sprowadzone zostały do Kurozwęk w grudniu 2000 roku w celach hodowlanych i agroturystycznych. Po uzyskaniu pozwoleń z Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz władz samorządowych, sprowadzono 20 jałówek i 2 byki z największej hodowli w Europie "Bison d'Ardenne" w Belgii. Stado jest częścią Stadniny Koni w Kurozwękach i jest nadzorowane przez urzędowego lekarza weterynarii i placówki naukowo-badawcze Akademii Rolniczej w Krakowie i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stado odbyło obowiązkową kwarantannę (około 1 miesiąca) i zostało osiedlone na łąkach koło pałacu w Kurozwękach. Stado bizonów dzieci oglądać mogły w naturalnych warunkach, a jednocześnie historycznym otoczeniu; wjeżdżając do wnętrza zagrody westernowym wozem "safari-bizon". Posłuchały przy tym opowiadania przewodnika o ich historii oraz aktualnych anegdot z nimi związanych. Od założenia hodowli dochowano się już ponad 80 sztuk.
Podsumowaniem naszej wyprawy był obiad w pałacu w różowej Sali balowej, gdzie jadał król Polski Stanisław August.
Magdalena Lisowska
Kierownik Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy
Zapraszamy do galerii zdjęć