Święta Wielkanocne to czas naznaczony tradycjami, które powinniśmy kultywować w naszych rodzinach.
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w Kościele to jeden z wielu zwyczajów. Święcimy tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim wiklinowym koszyku. Zawartość takiej święconki może być też różna, w zależności od danego regionu. Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin, soli, baranka (z masła lub cukru), chrzanu oraz kawałka domowego ciasta. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania.
Zwyczaj malowania jajek na Święta, wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia.
Rezurekcja to poranna msza odprawiana w pierwszy dzień świąt, czyli w Wielkanoc. To uroczyste nabożeństwo połączone jest z procesją, a jego celem jest obwieszczenia światu dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Poniedziałek Wielkanocny kojarzy nam się przede wszystkim z oblewaniem wodą innych osób. Zwyczaj wiąże się z dawnymi praktykami pogańskimi, gdzie ma symbolizować oczyszczenie z zimowego brudu i budzenie się przyrody na wiosnę. Dawniej wierzono, że im mocniej została oblana panna, tym ma ona większe szanse na rychłe zamążpójście.
Najważniejsze jest abyśmy przeżyli te święta w spokoju, radości i w gronie najbliższych nam osób.
M. Lisowska
Kierownik ŚŚS w Świlczy